איך גוזמים עץ זית

עיקרי הדברים:

איך גוזמים עץ זיתאיך גוזמים עץ זית

יש לכם עץ זית בבית שלא מניב פירות? חושבים ליצור גינה דקורטיבית מושקעת? עבור כל אלה אתם צריכים גיזום מקצועי אשר יעניק לגינה שלכם מראה חדש ואותנטי. אם אתם רוצים לדעת איך גוזמים עץ זית עליכם להכיר את כל מה שיש מסביב, מהם הפרמטרים לפיהם אנו עובדים כאשר אנו גוזמים עצי זית. מוטב להדגיש כבר בהתחלה, גיזום חובבני ולא מקצועי יכול לפגוע בעץ הזית שלכם. לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על גיזום עצי זית.

 

איך גוזמים עץ זית – האם זה כל כך מסובך?

גיזום עצי זית נשמע כמו אומנות, ובאמת מדובר על אומנות. עצי זית לא מחייבים אותנו להשתמש בפרי, הפרי יכול להיות רק חלק מהשלל כולו. רבים משתמשים בעצי זית בשביל לקשט את הגינה, ולעצב את העצים כמו שצריך. יותר מזה, יש זני עצי זית אשר בכלל לא מניבים פרי בכוונה תחילה. גיזום עצי זית אינו חייב להיות מסובך, אך הוא מחייב אותנו באנשי מקצוע בניגוד לכריתת עצים אשר אינה מחייבת אותנו. כמו כן, יש עונות מסוימות בהן הגיזום הוא יותר יעיל ועל כך אנו חייבים בעל מקצוע. בעל מקצוע יודע גם לגזום את העץ על פי חוק, שכן גיזום קיצוני מדי יכול לגרום לנו להיכנס לבעיה עם החוק נגד כריתת עצים. 

איך גוזמים עץ זית – תנו לילד לגדול

לפני שאתם חושבים כבר איך אתם גוזמים את עץ הזית, כמה זמן העץ בעצם קיים? עצי זית צריכים מספר שנים עד שהם מגיעים להתפתחות. כפי שציינו יש זנים של עצים אשר לא מניבים פרי, אבל כאשר אתם רוצים לקצור את הפירות עליכם להמתין מספר שנים עד שתוכלו לקבל פרי טוב ובשל. יש איסור לגזום עצי זית עד שהם מגיעים לגיל 4. אם הפרי לא מעניין אתכם, עדיין לא כדאי שתגזמו את העץ כל כך מהר. גיזום בגיל מוקדם יכול לגרום לבעיות גדילה של העץ.

 

איך גוזמים עץ זית – גיזום נכון

כפי שבוודאי הבנתם, גיזום זה לא רק בשביל לנקות את הנוף, יש לתכנן היטב את הצורה בה אנו מתכוונים לגזום את העץ על מנת שנוכל לקבל תוצאה טובה. המטרה של גיזום היא גם לתרומה להתפתחות של העץ, להעניק לעץ את האפשרות שקרני השמש יפגעו בדיוק במקום הנכון. כאשר אתם רוצים לגזום את העץ שלכם עליכם לדעת למה אתם עושים את זה. אם העץ גבוה מדי, גזמו את החלק העליון של העץ, אך שימו לב שאתם עושים זאת בצורה ישרה. כמו כן, מה עדיף לגזום, את הענפים הגדולים את דווקא את הקטנים? גזם ענפים קטנים יתרום לגדילת הזיתים, כאשר תגזמו את הענפים הגדולים זה יקח יותר זמן עד לצמיחת הפירות.

מלבד לכל  מה שציינו, גם לגיל העץ יש חשיבות בכל הנוגע לגיזום. עליכם לדעת בן כמה העץ ולדעת האם נדרש גיזום עדין או שדווקא מומלץ לעשות לעץ "ריסטרט". ככה הוא למעשה מחדש את עצמו על ידי גיזום רציני יותר. אם העניין הוא קוסמטי ולא בשביל פירות, תוכלו לקבל סיוע מגזם מקצועי אשר יעצב את העץ לפי ראות עיניכם.

 

איך גוזמים עץ זית – גיזום לצורך עיצוב

רבים מאיתנו בוחרים לשתול עצים מהסיבות הלא נכונות (או דווקא כן נכונות). הגישה לגידול עצים היא אינדיבידואלית ללא ספק. רבים משתמשים בעצים לצורך נוי, עצי זית במיוחד. יש עצי זית מיוחדים אשר מיועדים לנוי והם למעשה לא מניבים זיתים. עם זאת, עצים אלו דורשים תחזוקה שוטפת, במיוחד עבור הקפדנים בנינו. היתרון של עצים נוי הוא שהם גם פחות מלכלכים מאשר עצים רגילים. הדרך בה אנו הופכים את העץ לעץ נוי הוא על ידי גיזום תקופתי של השורשים, כך הוא לא מתפתח למימדים עצומים. אנו ממליצים כמובן להיעזר בבעל מקצוע עבור גיזום דקורטיבי, מדובר על אומנות אשר לומדים אותה. 

איך גוזמים עץ זית – מחירון

גיזום עצי זית חייב לדעתנו להיות מבוצע על ידי בן אדם אשר הוכשר לתהליך הזה. כל גיזום שאינו מקצועי יכול לפגוע בכם מבחינה דקורטיבית, או גם יכול לפגום בהתפתחות של עץ הזית עצמו. כמובן, עבור איכות צריך לשלם. אז כמה בעצם יעלה לי לגזום את עץ הזית בגינה שלי? חישוב המחיר מתבסס על גובה העץ, כמות העצים, סוג הגיזום והאם נדרש ציוד נלווה. גיזום עץ זית עד גובה של 350 ס"מ יעלה לנו בין 300 ש"ח ל-400 ש"ח. עץ זית עד גובה של 750 ס"מ יעלה לנו בטווח ה-600 ש"ח. כאשר מדובר על עץ אשר עולה על מספר מטרים המחירים כבר מקפצים לכ-1000 ש"ח ויותר. זכרו, אם בעל המקצוע צריך להביא מנוף יהיו לכך השלכות, יש עלויות של פינוי וכמובן עבודה בגובה.

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

* גיזום וכריתת עצים בלבד

הדברת מזיקים בדשא

מזיקים וחרקים הם בעיה שכיחה שכל בעלי הבית מתמודדים איתה. מזיקים יכולים להוות מטרד והם יכולים גם להפיץ מחלות. כדי למנוע מזיקים וחרקים, עליכם לשלוט

קראו עוד »
חייגו עכשיו