גזימת עצים

עיקרי הדברים:

גזימת עציםגזימת עצים היא אחד הדברים החשובים ביותר לחיי העץ. על מנת לבצע גזימת עצים באופן נכון חשוב מאוד לדעת מה עושים, כיוון שכל עץ מצריך גיזום שונה. לדוגמא, אם נרצה לגזום עצי פרי נצטרך לעשות זאת באופן שונה לחלוטין מאשר אם נרצה לגזום עצי נוי. שכן, את עצי הפרי יש לגזום הרבה על מנת שהעץ יניב כמות מקסימאלית של פירות. יש לקחת בחשבון שכאשר שותלים עצים, חשוב מאוד לדעת את הטיפול הנדרש עבורם, שכולל בין היתר גזימת עצים. 

 

גזימת עצים באופן קבוע

חשוב מאוד לבצע גזימת עצים באופן קבוע ולעקוב אחר מצב העצים גם אם מדובר בעצים בגינה או ברחוב. חשוב מאוד לעקוב אחר מצב העץ, לזהות אם יש לו חלקים חולים שיש להסיר או שאולי הוא צומח ללא שליטה ולגזום אותו. 

כמו כן, אחד הדברים החשובים ביותר בגזימת עצים הוא התאמת הגיזום לסוג העץ. כפי שציינו קודם, גזימת עצי נוי תהיה שונה משמעותית מגזימת עצי פרי. לכן, חשוב מאוד להכיר את שיטות הגיזום שמתאימות לכל סוג עץ. 

קיימות חברות רבות שמעניקות שירותי גזימת עצים באופן מקצועי ואיכותי שיאריך את חיי העץ שלכם, ויעניק לכם עצים אסתטיים ומעוצבים. 

קרא עוד: גיזום דקלים

מדוע חשוב לבצע גזימת עצים?

יש לכך מספר סיבות-

 • בריאות העץ

  על מנת לשמור על בריאות העץ חשוב מאוד לבצע גזימת עצים. עץ בריא הוא עץ שמקבל מים במידה הנכונה ונחשף לשמש במידה הנכונה. כאשר לעץ יש ענפים שבורים, פצועים או חולים הם פוגעים בבריאותו ובמקרים מסוימים אף יכולים להביא למותו של העץ. לגזימת העצים יש תפקיד חשוב בשמירה על בריאות העץ. כך ניתן להסיר ענפים חולים או פצועים ולתת לעץ להשקיע את האנרגיה שלו בחלקיו הבריאים. 

 • קיצור העץ

  לעתים, גם כאשר העץ בריא ואין ענפים שיש להסיר אותם, חשוב לגזום אותו ולקצר אותו. קיצור העץ מסייע לעבודת הטיפול בו וכך באופן עקיף שומר על העץ. איך זה עובד? כאשר העץ גבוה או רחב מדי כאשר לזהות האם הוא פגוע וכיצד יש לטפל בו. לכן, קיצור העץ מסייע גם למטפלים בו וגם לשמירה על העץ. 

 • עיצוב

  כאשר מבצעים גזימת עצים, גם מעצבים את המראה של העץ. עצים שלא נגזמים צומחים ומתפשטים ללא שליטה. כאשר גוזמים אותם, גם בלי לעצב אותם באופן מיוחד, מעניקים להם מראה מסודר ואסתטי. הגינה שלכם, הרחוב או שדרת העצים שליד הבית תראה יפה יותר ונעימה יותר באופן משמעותי אם הם יעברו גיזום באופן קבוע. 

 • מניעת סכנות

  כאשר עץ צומח ללא שליטה הוא הופך למסוכן מאוד. הענפים שלו הופכים לכבדים ועלולים להישבר וליפול על אנשים. כמו כן, כאשר עץ צומח פרא, השורשים שלו עלולים להתפקע מהאדמה. כתוצאה מכך ניתן למעוד וליפול. אף אחד לא רוצה ליפול ולשבור משהו או להסתכן בענף כבד שיפול עליו. לכן, חשוב מאוד לבצע גזימת עצים למניעת סכנות. 

 

סוגי עיצוב וגזימת עצים

כאשר רוצים לבצע גזימת עצים אסתטית יכולים לעשות זאת בשני סוגי עיצוב מרכזיים. סוג העיצוב הראשון הוא עיצוב עצים ליצירת גדר חיה. הסוג השני הוא עיצוב עצים אמנותי ליצירת פסלים שונים. 

עיצוב עצים לגדר חיה

אחד העיצובים הנפוצים ביותר לעצים הוא עצים היוצרים גדר חיה. גדר חיה המעוצבת על ידי עצים או שיחים איכותיים יכולה לשדרג משמעותית את מראה החצר שלכם ולהוסיף לה חן ויופי. כמו כן, מלבד לפן האסתטי, הגדר החיה יעילה במיוחד. חשוב לקחת בחשבון שעיצוב עצים ליצירת גדר חיה הוא לא משימה פשוטה. גזימת העצים בצורה כזו יכולה להיות משימה מורכבת במיוחד שמצריכה ניסיון רב והתמחות בתחום. לכן, אם אתם מעוניינים לגזום את העצים כך שיצרו לכם גדר חיה חשוב מאוד לעשות זאת בסיוע ובליווי של אנשי מקצוע- כך תוכלו לקבל תוצאה מרשימה ויפהפייה. 

עיצוב וגזימת עצים אומנותית

בערים רבות ניתן לראות גזימת עצים אומנותית שיוצרת פסלים שונים. על ידי עיצוב וגזימת עצים אומנותית ניתן ליצור פסלים הנראים כמו דמויות מיוחדות, חפצים שונים וכל דבר שיכול להתכתב עם העיר שלכם. עיצוב וגזימת עצים ליצירת פסלים הוא דבר פופולרי ואהוב על ידי אנשים רבים. ניתן לראות זאת במקומות ציבוריים רבים. תכנון הנוף בערים הוא דבר חשוב מאוד, ותקציבים רבים מועברים במיוחד עבור צמחייה. על מנת לקבל פסלים מעצים, צריך עצים יפים, רעננים, מטופחים וחזקים, וכמובן גנן מוכשר. 

מושגים בגזימת עצים

 • הקצרה/ קיטום

  גזימת עצים בה מקצרים כשליש מענף העץ. ההקצרה נועדה לגזימת עצים קלילה שלא תגרום לפציעה חמורה בענפי העץ. כמו כן, כאשר מדובר בעצים בוגרים ההקצרה מסייעת לקבלת לבלוב.

 • דילול

  גזימת עצים של ענף שלם עד הבסיס שלו. חשוב להקפיד על טכניקת הדילול באופן מקצועי, על מנת שפצע הגיזום יגליד מהר וטוב. 

 • הסחה

  גזימת עצים של ענף עד להסתעפות. ההסחה נועדה להכווין את צמיחת הענף לכיוון הרצוי.

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

* גיזום וכריתת עצים בלבד

הדברת מזיקים בדשא

מזיקים וחרקים הם בעיה שכיחה שכל בעלי הבית מתמודדים איתה. מזיקים יכולים להוות מטרד והם יכולים גם להפיץ מחלות. כדי למנוע מזיקים וחרקים, עליכם לשלוט

קראו עוד »
חייגו עכשיו