גיזום גפן

עיקרי הדברים:

גיזום גפןגיזום גפן

גיזום גפן אמנם יכול להישמע פשוט לרבים מכם, אבל מדובר על עבודה שדורשת מחשבה מעמיקה מאחוריה. יש תהליך מסוים בו יש לגזום גפן, וכמובן יש לייחס חשיבות לכל האלמנטים שיש מסביב. גיזום חייב להיות מבוצע על ידי בעל מקצוע אשר עובד עם זנים אלו ויודע איך לגשת אל העבודה.

 

גיזום גפן – תהליך עבודה

כדי שנוכל לגזום את גפן כמו שצריך עלינו לעבור שלבי עבודה מסודרים. כל בעל מקצוע אשר הוכשר לעבודות גזם חייב לבצע את התכנון הזה על מנת שהתוצאה שתתקבל תהיה ראויה. לפניכם סדר שלבי העבודה:

שלב התכנון

בשלב זה יש לבצע את תכנון העבודה, בדרך כלל בליווי הלקוח כדי לקבל תוצאה שתתקבל על ידיו. בשלב התכנון יש לבדוק לא רק את אופן הגיזום, אלא את כל הגורמים מסביב אשר עלולים להשפיע על העבודה. החל מצפיפות המקום, סוג החיתוך הרצוי וכמובן לעבוד לפי מצב הגפן. המטרה שלנו היא להפוך את הגפן לבריא יותר ואסתטי.

שלב הביצוע

מדובר על שלב שלוקח יותר זמן, חייב לעבוד בעדינות עם הגפן. על בעל המקצוע לזהות אילו ענפים צריכים עבודות גיזום, ומצד שני עליו לדעת איך הוא מבצע את הגזם מבלי לפגוע בגפן עצמו. החיתוך חייב להיות מדויק ולהתאים לכמות הגפן.

שלב הניקיון

שלב זה הוא חשוב מאוד עבור הלקוח. על בעל המקצוע להשאיר את השטח נקי, נקי יותר ממה שהיה לפני העבודה אפילו. גפן אינה כבדה ולכן העבודה אפילו יותר מסובכת, על בעל המקצוע למצוא את כל השאריות שנפלו מהגפן, לרכז אותם ולהעביר אותם פינוי. לכן שלב התכנון חשוב, כדי לדעת גם מהי מורכבות העבודה בתום השלב האחרון.

 

מהם היתרונות של גיזום גפן?

גפן הופך את החיים שלנו ליפים יותר. כאשר אין אנו גוזמים גפן הוא יכול להראות מאוד מבולגן, מדובר על צמח שפורש את ענפיו לכל מקום. לכן, סידור גפן גם מעניק לנו אסתטיקה למקום וגם לא פוגע במקרים בהם אנו גרים במקום משותף, הדיירים הסמוכים לא צריכים על עלי הגפן שלנו בחלון שלהם.

היתרון השני של גיזום צמח הגפן הוא בשביל מטרות גדילה. גפן נוטה להסתבך בענפיו לא מעט, בדרך זו אנו מקבלים גם מראה לא נעים לעין, וגם היווצרות של מזיקים אשר הגישה אליהם קשה. לכן, גיזום תורם גם להרחקת מזיקים אשר יכולים להסתתר בסבכי הצמח.

היתרון השלישי הוא דומה לעצים אחרים גם כן. גיזום נכון תורם לגדילה טובה של הצמח. המטרה של גיזום היא למעשה לאתר אזורים מתים ולהוריד אותם. בדרך זו הגדילה של הצמח הופכת לאפקטיבית יותר, והפירות יהיו איכותיים וטעימים.

 

גיזום גפן – טיפים

הטיפים שלנו חשובים גם למטרות אסתטיקה וגם לבריאות הצמח. את גיזום הגפן צריך לבצע רק לאחר החורף או בסופו. הסיבה לכך היא שבדרך זו הצמיחה של הגפן תהיה אפקטיבית יותר לקראת חודשי האביב. גיזום בעונה נכונה מאריכה את אורך החיים של הצמח. מבעד לכך, כדי להבטיח את טיב הצמיחה אנו ממליצים לחשוב את כל ענפי הצמח לשמש, גיזום נכון יכול לאפשר לעלי הצמח ולפירותיו להיות איכותיים יותר.

כאשר אתם רואים שהצמח שלכם משאיר קשרים, הטיפ שלנו אליכם הוא לקשור את הענפים האלה כדי למנוע התפתחות של סבכים אשר מקשים על הצמח. כמו כן, בדרך זו אתם יכולים לגרום לצמח שלכם לצמוח בכיוון אחיד.

גיזום גפן – לקרוא לבעל מקצוע או לגזום עצמאית?

גיזום גפן אינה מטלה פשוטה, אפשר לעשות את זה לבד אין חוק שלמעשה אוסר עליכם את זה. עם זאת, ללא ידע מקדים הדרך בה אתם גוזמים את הצמח יכולה דווקא לעשות לו רע. לכן, סיוע של בעל מקצוע הינו קריטי וחשוב לתהליך הצמיחה, במיוחד כאשר מדובר על מספר רב של גפנים אשר מהם אתם מתפרנסים. מבעד לכך, גיזום מקצועי יכול להבטיח לכם אסתטיקה מלאה בחצר, בחירה של עיצוב לפי טיב הטעם שלכם וכמובן מאריך את חיי הצמח.

 

גיזום גפן – מחירים

המחיר אותו תשלמו עבור גיזום גפן די משתנה בהתאם לפרמטרים רבים. המחיר של שירותי גיזום יכול להיות יומי או שעתי, תלוי בכמות הגיזום הנדרשת, מצב הצמח ומורכבות העבודה. המחיר של גיזום לשעה יכול לנוע בין 200 ש"ח ועד 500 ש"ח. המחיר כמובן דורש צירוף של יותר מבעל מקצוע אחד. המחיר אותו תשלמו ליום ינוע בין 1,400 ש"ח ועד 3,300 ש"ח. עבור עצי גפן נשלם בדרך כלל מחיר נמוך יותר מכיוון שמדובר על עץ שאינו דורש מאיתנו מנוף או עבודה בגובה לרוב. מבעד לכך, יש לקחת בחשבון עלויות נוספות כמו פינוי הפסולת או כריתה במקרה הצורך. זכרו, גפן הוא צמח מאוד עדין ולכן אנו חייבים ידיים מקצועיות אשר מכירות את העבודה. תוכלו לנסות לעשות את העבודה באופן עצמאי, אך סביר להניח שהתוצאות לא יהיה מסבירות פנים.

Picture of דימיטרי נוביקוב
דימיטרי נוביקוב

דימיטרי עובד בחברת הגינון דפים ירוקים. יש מעל 15 שנות ניסיון, עובד בכל התחומים של הגינון

אהבתם? שתפו עם החברים!
מאמרים נוספים בנושא:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!