גיזום דקלים

עיקרי הדברים:

גיזום דקלים

עד כמה אתם מכירים את העץ הדקל שלכם? עצי דקל הם עצים אשר גם מניבים לנו פירות מתוקים וגם משמשים לנוי. עם זאת, עצי הדקל דורשים תחזוקה של גיזום כדי להרחיק מזיקים ולהנות באמת ממה שהעץ יכול להציע לנו. יש סוגים שונים של עצי דקל, הגובה הוא הפרמטר לפיו אנו נבחר את העץ. כמובן שעצי דקל מחייבים אותנו בגיזום מקצועי בשל הסכנה המרובה שיש בגיזום בגובה.

 

גיזום דקלים – מתי צריך לגזום את העץ שלנו?

מתי בעצם אנחנו נהיה מעוניינים לגזום את עץ הדקל שלנו? עצי הדקל מחייבים אותנו לתחזק אותם באופן שוטף, הסיבה הראשונה לכך היא כאשר אנו רוצים להרחיק ענפים יבשים. עץ הדקל הינו עץ אשר בעונות היבשות נוטה להשליך את הענפים שלו, ואנו מקווים שאתם יודעים איך נראים ענפי הדקל… נפילה של עץ דקל על רכוש או אדם יכולה לגרום לנזק רב. בכדי להימנע מכך נרצה לגזום את הענפים היבשים פעם או פעמיים בשנה לפחות. 

אנו נרצה לגזום את עץ הדקל גם מבחינה דקורטיבית ואסתטית. עצי הדקל נוטים להשליך את הפירות שלהם שהופכים בכל פעם לדביקים. כדי להימנע מכך נוכל לגזום את ענפי הדקל לאחר הבשל הפירות, ככה שטח הנפילה של הפירות יהיה קטן יותר. מלבד לכך, עץ הדקל הוא עץ כל כך יפה כאשר הוא מעוצב, ניתן לראות אותו בדרכים עירוניות, בחצרות ובאולמות עירוניים. לכן, חשוב לתחזק את העץ באמצעות גיזום.

כמו כן, כאשר העץ שלכם גורם למזיקים רבים להגיע אתם חייבים לקצר את הענפים ולצמצם את המקום עליו המזיקים יכולים לשהות. מזיקים גם יכולים להפריע אסתטית, ולהוביל לחרקים רבים סביב העץ. מלבד לכך, הם גם יכולים לאכול את העץ ולגרום לו להיות חולה.

גיזום דקלים – סוגי דקלים

כדי להכיר יותר טוב את העץ שלכם עליכם לדעת מהו זן עץ הדקל אשר יש ברשותכם. כאשר תדעו את הזן המדויק זה יכול לעזור לכם בהתנהלות מול אנשי המקצוע. יש לנו את דקל וושינגטוניה אשר נפוץ מאוד בארץ, ציפורים מעבירות את זרעי העץ ולכן העץ כל כך נפוץ בארץ. עץ זה מושך למעשה הרבה מזיקים, עטלפים וציפורים ולכן זן זה מחייב אותנו בגיזום.

יש לנו את עץ התמר, שני סוגים יש כאן שאר בעצם מניבים פרי. האחד הוא תמר מצוי והשני הוא דום מצרי. עצים אלו חייבים בגיזום מקצועי מכיוון שהם מגיעים לגבהים אשר למעלה מ-12 מטרים. כמו כן, יש לנו את דקל הטבעות אשר גם הוא מחייב אותנו בליווי מקצועי בגלל עובי הגזע.

מבעד לאלו יש לנו את דקל הקוקוס אשר הם קטנים, דקלים אלו מתאימים לחצרות פרטיות וכמובן שאם נרצה העץ גם יניב לנו קוקוס מתקתק. ומהצד השני יש לנו דקל אריקה אשר מופרד לכמה גזעים קטנים ומגיע לגובה של כ-5 מטרים. גם דקל זה משמש לנוי בעיקר.

 

גיזום דקלים – האם יש שוני בין גיזום אחר?

ההבדל שיש בין גיזום דקלים לבין כריתת עצים אחרים היא שיטת העבודה. בעוד שעצים רבים לא יגיעו לגבהים כאלה, כאשר מדובר על דקל אנו נתקלים בגבהים שיכולים להגיע גם ל-20 מטרים. במקרים כאלו אנו נרצה לבנות אסטרטגיית גיזום מקצועית אשר אינה מסכנת עוברי אורח, אינה פוגעת בעץ עצמו וכמובן שגם בעל המקצוע יהיה מוגן. יש להדגיש שגם ענפי הדקל מאוד כבדים ולכן אנו צריכים בעל מקצוע אשר יודע לעבוד בתנאים אלו, וגם אשר מציע שירותי פינוי של ענפי הדקל בתום העבודה.

גיזום דקלים – פנו אך ורק לבעל מקצוע

חשוב לפנות רק לאדם מקצועי אשר יודע לעבוד מול עצי הדקל. בעל מקצוע אמין ידע להתאים את תוכנית העבודה ללקוח ולהציע אלטרנטיבה לכל בעיה שעולה. בעל מקצוע אמין יציע לכם ייעוץ לפני העבודה בכדי שתוכלו לבנות תוכנית עבודה אשר תתאים לשניכם. המטרה של הלקוח ובעל המקצוע זהה, שהלקוח יהיה מרוצה, שהעץ יהיה בריא ועוד ימשיך לצמוח שנים ארוכות הלאה.

וכפי שציינו, כאשר מדובר על עצי דקל אנו חייבים להשתמש בציוד מקצועי, אל תתפשרו על בעל מקצוע אשר מציע לכם אלטרנטיבות מסוכנות. כמו כן, וודאו בראש ובראשונה שאותו אדם מחזיק בביטוח אשר מכסה אתכם מפני נזקים שנגרמו על ידיו.

 

גיזום דקלים – על פי מה ייקבע המחיר?

המחיר של גיזום דקלים נקבע בהתאם למורכבות העבודה, כפי שציינו יש זנים שונים של עצי דקל. לכן, המחיר ייקבע בהתאם לסוג העץ וגובהו. כמו כן, יש הבדל במחיר עבור אדם פרטי אשר דורש גיזום של עץ בודד, לבין גיזום של מספר רב של עצי דקל למוסדות ציבוריים, קבלנים וכד'. הציוד איתו יפעל בעל המקצוע גם הוא קריטי עבור המחיר הסופי אותו תשלמו, כאשר אותו בעל מקצוע צריך מנוף כדי לבצע את העבודה העבודה מתייקרת. עלות מנוף נע בין 400-500 ש"ח לשעתיים.

הדקל הינו צמח רב-שנתי המאופיין במבנה ייחודי של גזע דק וישר, ללא ענפים ועם המון עלים ארוכים המצויים בראש העץ הנישאים לגובה ונפרשים לכל צדדיו. הודות למבנה הייחודי שלו, צמח הדקל משמש כצמח המקשט חצרות, גנים ואזורים פתוחים אחרים. גיזום דקלים הוא אחד מהפעולות המהותיות שחשוב לעשות, כדי ליהנות מעצי דקל יפים שימשיכו לצמוח בצורה הטובה ביותר.

גיזום דקלים

למה צריך לבצע גיזום דקלים?

למרות שהדקל צומח בדרך כלל באזורים צחיחים ויבשים ועמיד בפני אקלים קיצוני, הוא חשוף למפגעים שונים העלולים להזיק לו ביניהם גם צורת גידול לא נכונה. הפתרון לכך הוא גיזום של העלים שלו, שלא רק ישפרו את מראהו אלא גם יסייעו לו להמשיך ולצמוח בצורה בריאה. עצי הדקל מאופיינים בעלים ארוכים מאוד היוצאים מבסיס העץ, עלים אלו עשויים להיות מסוכנים כאשר הם מתייבשים כיוון שהם עלולים ליפול מהעץ. בעזרת פעולת גיזום נכונה, ניתן למנוע את הסכנה שבכך.

פעולות תחזוקה מומלצות לטיפוח הדקל

בנוסף לגיזום הדקל, צוות דפים ירוקים ממליץ לבצע פעולות תחזוקה שוטפות שיבטיחו שמירה מרבית על איכותו של העץ. קיימים סוגי עץ דקל נושאים פירות, התמרים המתוקים שאנו אוהבים, ובמידה ואלו נובלים ונושרים מהעץ הם עשויים להותיר לכלוך שעשוי לפגוע במראה האסתטי בו הם עומדים. צורת הצמיחה של העלים יכולה למשוך אליה חיות ומזיקים שמחפשות מקומות מסתור גבוהים, לכן מומלץ להקפיד על תחזוקה שוטפת של עץ הדקל ולגזום את העלים מדי פעם בפעם.

 

מהו הזמן המומלץ לגיזום דקל?

כמו עצים נושאי פרי אחרים, גם במקרה של עץ הדקל מומלץ לבצע את גיזום העלים לפני תחילת האביב. לרוב שירותי הגיזום לא יכללו רק את פעולת הגיזום עצמה, אלא גם ניקוי ופינוי הפסולת שנגזמה מעץ הדקל. זהו גם הזמן האידיאלי להחליט האם להשאיר את פירות הדקל על העץ, או לגזום ולהסיר אותם כדי למנוע לכלוך ופסולת טבעית שעלולה להיווצר מהם בתקופת צמיחתו של העץ.

גיזום דקלים לשימוש כסכך

כידוע, עלי הדקל הגדולים והארוכים משמשים אותנו בעונת חגי תשרי, כאשר עלים אלו משמשים כסכך לסוכות שאנו בונים. עלים שנועדו למטרה זו, נגזמים גם הם מעצי הדקל בתקופת האביב, ועוברים למקום ייעודי המבצע ניקוי של העלים כדי למוכרם לקהל הרחב. לכן אם יש לכם בחצר הבית עצי דקל, כדאי לבר בנוגע לגיזום דקלים לצורך מכירתם לשימוש כסכך לסוכה או כל צורך אחר.

האם אפשר לגזום דקלים לבד?

כיוון שעצי הדקל הם עצים גבוהים מאוד, לרוב לא ניתן לגזום את עליהם לצורך תחזוקה וטיפוח כמו שגוזמים עצים אחרים כמו לדוגמא
גיזום עצי פרי הדר.  לצורך הפעולה יש להצטייד בכלים מתאימים כמו כלי גיזום וחיתוך חזקים ואיכותיים, וכן מנוף מיוחד שאיתו ניתן להגיע לראש העץ כדי לבצע את תהליך הגיזום. ניתן ומומלץ לפנות אל חברת גינון מקצועית המתמחה בגיזום דקלים, שתבצע את הפעולה באופן איכותי ובטוח.

מהן העלויות של גיזום דקלים?

ישנם סוגים שונים של עצי דקל, ולכן מחיר שירותי הגיזום משתנה על פי סוג וגודל העץ הדורש עבודת גיזום. לרוב טווחי המחירים ינועו בין 300-550 ₪ לעצי דקל קטנים המגיעים לגובה של עד 2 מטר, גיזום עצי דקל בינוניים יעלה 650-1000 ₪ ואילו עצי דקל גדולים מאוד יכולים להגיע עד 2500 ₪. יש לזכור כי מחירים אלו הינם כלליים, כך שלרוב המחיר הסופי ייקבע ע"י אנשי המקצוע שיגיעו לתת הצעת מחיר בהתאם לסוג ומורכבות העבודה הכרוכה בגיזום.

Picture of דימיטרי נוביקוב
דימיטרי נוביקוב

דימיטרי עובד בחברת הגינון דפים ירוקים. יש מעל 15 שנות ניסיון, עובד בכל התחומים של הגינון

אהבתם? שתפו עם החברים!
מאמרים נוספים בנושא:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!