דשא מחיר למ"ר

עיקרי הדברים:

מתכננים להיכנס לדירת גן חדשה שרכשתם לאחרונה? בשעה טובה. דירה כזו תאפשר לכם ולילדכם ליהנות מכל היתרונות של חצר פרטית בבית, בה ניתן לשבת לנוח, לשחק עם הילדים, לארח חברים ובני משפחה או סתם כדי ליהנות מהאוויר הפתוח. כדי שהחצר תשרת את המטרות המרכזיות שלה, וודאי תהיתם בנוגע למחירי מ"ר של דשא שיונח ברחבי החצר. במאמר הזה ננסה לסייע לכם בשאלות עם מידע אודות סוגי דשא שניתן להתקין, יתרונותיהם, אנשי המקצוע שמעניקים שירות בתחום וכמובן מחירים.

למה כדאי להתקין דשא בחצר הבית?

הנחה של כרי דשא בחצר הבית תעניק מצע נוח ונעים עליו הילדים יוכלו לשחק, בנוסף לשמירה על בטיחותם במקרה שהם משתוללים ונופלים בהשוואה למשטח אבן או בטון שיונח בשטח זה. דשא אינו מאפשר רק נוחות ובטיחות, אלא משפר את מראה החצר באופן מידי עם גוונים ירוקים ופסטורליים שמשדרגים את המראה והאסתטיקה של כל החלל.

דשא מחיר למ"ר

מחירי דשא לפי מטר רבוע

קודם כל יש לזכור כי מחירם של כרי דשא נעים בטווח משתנה, כאשר כל מחיר נקבע על פי מידה קבועה של מטר רבוע. יש להבדיל בין מחירים של דשא טבעי לבין דשא סינטטי, כיוון שמדובר על כרי דשא שאולי נראים זהים מבחינה חיצונית – אך שונים לחלוטין מבחינת הרכבים וחומרים מהם הינם עשויים.

שתילת דשא טבעי – מחיר לפי מ"ר

האפשרות הראשונה הינה התקנה של דשא טבעי, כאשר עלות ההתקנה נקבעת על פי כמות המטרים הרבועים הקיימים בשטח הגינה הרלוונטית. כשמדברם על התקנה של דשא טבעי נכון יותר לומר כי מדובר על שתילה של סוג דשא כזה, כיוון שמדובר על כרי דשא מוכנים העשויים דשא טבעי לחלוטין. מחירו הממוצע של דשא טבעי למ"ר הינו 35 ₪, בזמן שניתן למצוא גם מחירים הנמצאים ברף העליון של 40 ₪ או ברף התחתון של 30 ₪.

דשא סינטטי – התקנת דשא מחיר למ"ר

אפשרות נוספת להנאה מדשא נעים ובטוח בחצר, הינה התקנה של דשא סינטטי הנחשב כתחליף מלאכותי לדשא הטבעי. מדובר על משטחי דשא הנראים כמו דשא טבעי מבחינת צבע ומרקם, אך למעשה מדובר במשטחים העשויים סיבים סינטטיים. בשונה ממחיר של דשא טבעי, מחירי דשא סינטטי תלויים לרוב באיכות משטחי הדשא וצפיפות הסיבים. לכן ככל שצפיפות הסיבים תהיה גבוהה יותר, כך המחיר יהיה גבוה יותר (65-75 ₪ למ"ר) לעומת דשא סינטטי עם סיבים פחות צפופים (50-60 ₪ למ"ר)

איזה סוג דשא עדיף?

למרות ההבדלים המהותיים בין מחירי הדשא השונים, חשוב לבחור את משטחי הדשא המתאימים ביותר מבחינת הדיירים ותנאי הסביבה. ההתקנה של הדשא הטבעי מתבצעת באמצעות הנחת כרי דשא טבעיים אחד ליד השני, כאשר במשך הזמן ובעזרת השקיה נכונה הם יתחברו יחד לכדי משטח אחד גדול. לכן במידה וקיימת נגישות לאמצעי השקיה קבועים, דשא טבעי תהיה הבחירה המתאימה. לעומת זאת, חצר שנמצאת באזור ללא השקיה זמינה או שבעלי המקום אין פנאי לבצע השקיה קבועה, דשא סינטטי יכול להתאים במקרה זה.

כיצד לבחור חברת גינון לשתילת/התקנת דשא?

ההצעה שלנו היא לבחור איש מקצוע או חברת גינון לביצוע התקנת הדשא הנחוץ לכם על פי שני פרמטרים עיקריים: מחיר וניסיון. כמובן שמחיר הוא פרמטר משמעותי, אך זכרו כי אם תמצאו מחיר דשא שהוא זול יחסית, איכותו הוא איכות ההתקה שלו לא תהיה בהכרח טובה. לכן בצעו השוואת מחירים בין כמה חברות ואנשי מקצוע בתחום, ונסו לקבל חוות דעת והמלצות ממכרים שהתקינו אצלם דשא בחצר.

הוא ירוק, נעים למגע, בעל ריח ממכר ועושה פלאים בכל שטח בו הוא נמצא. כן, אנו מתכוונים לצמח הדשא הטבעי. למעשה מדובר על עשבים רב-שנתיים בעלי עלים ארוכים וצרים במיוחד, אך התיאור הכללי הזה שלהם גורע המון מהתרומה שיש למשטחי הדשא עבור החברה האנושית, כאשר המרכזית בהם היא שתילה ושימוש כצמח נוי בחצרות הבתים. אז אם גם אתם מעוניינים לשדרג את גינת הבית ולשתול דשא טבעי בחצר, אנו ב"דפים ירוקים" ריכזנו מידע מועיל שיסייע לכם בתהליך.

 

שיטות לשתילת דשא טבעי

דבר ראשון כדאי לדעת כי לדשא הטבעי קיימות כמה טכניקות שונות לשתילה, כאשר לכל אחת מהן יש את היתרונות והחסרונות שלה. בנוסף לכך, כל שיטת שתילה כזו מאופיינת בעלויות שתילה ומחירי עבודה שונים, דבר נוסף שיש לקחת בחשבון לפני בחירת סוג הדשא הטבעי שיישתל בגינתכם.

שתילת זרעי דשא

ממש כמו ששותלים פרחים מאפס על ידי חפירת גומה, הנחת זרעים, כיסויים באדמה, דישון והשקיה עד לצמיחת וגדילת פרח יפה וריחני –כך ניתן גם לעשות בתהליך שתילת דשא טבעי. כמובן שמדובר על עבודה רבה ומאומצת (תחשבו כמה גומות עליכם לחפור באדמה בשטח דשא של 100 מ"ר), אך היתרון בכך הוא העלות הנמוכה יחסית של שיטת שתילה זו שמאפשרת לנו לבצע בעצמנו עיצוב גינה בזול יחסית.

שתילת כרי דשא מוכן

אפשרות נוספת לשתילת דשא טבעי הינה שתילה של כרי דשא חתוכים במראה יפה, רענן וטבעי. בשונה משתילת זרעי דשא באדמה, תהליך השתילה בטכניקה זו איננה דורשת מאמץ רב, אלא רק בהנחת ריבועי הדשא המוכנים אחד ליד השני והנאה ממראה של גינה עם דשא ירוק ושופע. כדי שכרי הדשא ייקלטו באדמה כמו שצריך, חשוב להכין את האדמה לקליטתם באמצעות עיבוד שלה והשקיה מרובה.

לשתול דשא טבעישתילת משטחי דשא שלמים

האפשרות האחרונה, ולמעשה גם היקרה ביותר, היא שיטת שתילה של משטחי דשא שלמים וגדולים בפעם אחת. משטחים אלו הינם למעשה יריעות רחבות ושלמות של דשא מוכן שגדל במשתלה, או כל מקום אחר, נחתך לגודל הרצוי והובל אל חצר ביתכם כדי להישתל באופן מהיר ופשוט. כדאי לדעת כי שיטה זו נהוגה יותר במדשאות גדולות ורחבות היקף כמו מדשאות ציבוריות, גינות משחקים ,פארקים וגם מגרשי כדורגל.

מתי מומלץ לשתול דשא טבעי?

בין אם מדובר על שתילת זרעים של דשא, ריבועים מוכנים או מרבדים שלמים וגדולים – חשוב לדעת מתי הזמן הטוב ביותר לשתול אותם כדי שהדשא יצמח בצורה איכותית ומהירה.כמו כל צמח אחר, גם לדשא הטבעי הכי בריא וטוב להישתל רגע לפני תחילת האביב, שהיא העונה בה הכל פורח מסביב ללא גשמים וקור קיצוני העשויים להזיק לדשא החדש שנשתל. יחד עם זאת, ישנם סוגי דשא טבעי בעלי עמידות גבוהה יותר לתנאי גידול כאלו, אך ההמלצה היא לשתול באביב במידה ומתאפשר.

כמה עולה לשתול דשא טבעי?

עלויות השתילה של הדשא הטבעי משתנות על פי זן הדשא שנבחר, כאשר לכל אחד מהזנים הקיימים יש את היתרונות והאיכויות שלו. לרוב מחירי כרי דשא מוכן המגיעים בריבועים חתוכים יתחילו מ-20 ₪, ויגיעו עד סכום של 35 ₪ לכל מטר רבוע שדורש שתילה של דשא. יש לזכור כי טווח מחירים זה איננו כולל את עלות ההובלה, עבודות הכנת התשתית ושתילה בפועל אלא רק את חומר הגלם עצמו שהוא כמובן הדשא הטבעי.

מתי כדאי לפנות אל גננים מקצועיים?

אם אינכם מעוניינים להתעסק בכל הפעולות הכרוכות בשתילת הדשא, תוכלו לתת לגננים מקצועיים ללכלך את הידיים במקומכם. לאלו שרוצים לחסוך מעט בעלויות הנלוות של שתילת הדשא, מומלץ לבצע חלק מהתהליך בעצמכם כמו הובלה עצמאית של משטחי הדשא לביתכם, הכנת התשתית לבד וכו'.

Picture of דימיטרי נוביקוב
דימיטרי נוביקוב

דימיטרי עובד בחברת הגינון דפים ירוקים. יש מעל 15 שנות ניסיון, עובד בכל התחומים של הגינון

אהבתם? שתפו עם החברים!
מאמרים נוספים בנושא:
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!