כריתת עצים ללא אישור

עיקרי הדברים:

כריתת עצים ללא אישורכריתת עצים ללא אישור

לעצים יש יתרונות רבים- הם יפים והופכים את השכונות שלנו ליפות יותר ונעימות, הם מספקים לנו צל, הם מספקים פירות, הם מספקים חמצן בתהליך הפוטוסינתזה ועוד. אז למה צריך בכלל לכרות אותם והאם הכריתה מצריכה אישור? על כך במאמר הבא.

 

כריתת עצים ללא אישור- האם זה אפשרי?

בקצרה, התשובה היא לא- כריתת עצים בוגרים מחייבת אישור. עכשיו נרחיב. 

כריתת עצים היא תהליך מורכב מאוד הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה חוקית. לא הרבה יודעים, שבישראל רוב העצים הם עצים מוגנים. למעשה כל עץ שגובהו עולה על 1.3 מטרים וקוטר הגזע שלו הוא לפחות 20 סנטימטרים נחשב לעץ מוגן וכריתתו מצריכה אישורים מתאימים. על מנת לבצע כריתת עצים מוגנים יש לקבל אישור מתאים מפקיד היערות העירוני. על מנת לקבל את האישור עליכם לפנות לפקיד היערות האזורי מטעם קק"ל ולנמק את סיבת הכריתה. לאחר מכן יהיה עליכם לשלם אגרות בהתאם. חשוב מאוד לפעול לפי החוק. במידה ותבצעו כריתת עצים ללא אישור הדבר ייחשב ללא חוקי ואתם תסתכנו בקנסות גבוהים מאוד. חוץ מזה שבדרך כלל זו לא בעיה לקבל אישור כזה אז אין סיבה לבצע כריתת עצים ללא אישור. 

כמובן שבמקרה שהעץ שלכם לא עומד בקריטריונים של עץ מוגן תוכלו לבצע כריתת עצים ללא אישור. למעשה זו הדרך היחידה לכרות עץ בלי לקבל אישור לכך. 

כריתת עצים ללא אישור- מה השלבים לכריתת עץ?

כריתת עצים חייבת להתבצע עם אישור תוך שמירה מקסימלית על ביטחון הסביבה. ישנם מספר שלבים לכריתת עצים-

  1. אישור- על מנת לבצע כריתת עצים שעומדים בקריטריונים של עצים מוגנים בישראל יש לקבל אישור. לכן זהו השלב הראשון- להגיש בקשה לפקיד היערות של קק"ל ולקבל את האישור. 
  2. בחירת איש מקצוע- שלב בחירת איש מקצוע הוא שלב חשוב מאוד שכן יש לבחור באיש מקצוע מנוסה ומקצועי שיבצע את העבודה תוך שמירה על בטיחות מקסימלית. חשוב לבדוק כי לאיש המקצוע יש את הכלים המתאימים לכריתת עצים ולוודא כי איש המקצוע מחזיק ברישיונות מתאימים (הן של כריתת עצים והן של עבודה בגובה), ושהוא מספק ביטוח למקרה שכריתת העצים תגרום לנזקים. לאחר שבחרנו את איש המקצוע יהיה עלינו לתאם איתו את מועד הכריתה.
  3. כריתה- השלב השלישי הוא שלב הכריתה בפועל. לאחר שקיבלנו את האישורים, בחרנו את איש המקצוע וקבענו את מועד הכריתה הגיע הזמן לכרות את העץ. לפני כריתת העץ, איש המקצוע יצטרך לוודא כי השטח פנוי (הן מחפצים והן מאנשים) ולתכנן את התהליך. לאחר שברור לאיש המקצוע שהכריתה לא תפגע באיש הוא יבצע את כריתת העץ. 
  4. פינוי- השלב האחרון והלא פחות מורכב הוא שלב הפינוי. בדרך כלל שאריות של עץ הן כבדות ומסורבלות ויכולות להוות סכנה ולגרום לנזקים שונים. לרוב הפינוי יתבצע על ידי כלים מתאימים. 

 

כריתת עצים ללא אישור- מה הסיבות לכריתת עצים?

יש סיבות שונות לכריתת עצים

כריתת עצים בעקבות מחלה

לעצים יש מחלות שונות שיכולות לפגוע בהם ובסופו של דבר אף לגרום למותם. לדוגמא, כאשר מדובר בעצי דקל, אחת המחלות הנפוצות היא חדקונית הדקל. מדובר במזיק שפוגע בעצי הדקל ויכול להרוג אותם. במקרה שהעץ נגוע, קשה מאוד לתקן את המצב. לכן, על מנת למנוע נזקים נוספים, או את התפשטות המחלה לעצים אחרים, במקרים מסוימים הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות הוא לכרות את העץ החולה.

כריתת עצים למניעת סכנות

עצים יכולים להיות מרשימים מאוד ולהתנוסס לגבהים. עצים שמתנוססים לגבהים חריגים מהווים סכנה רבה עבור האנשים המתגוררים בסביבתם- הם יכולים לגרום לסכנות לקווי החשמל, או לקרוס על בתים, רכבים ואפילו על אנשים. לא תמיד ניתן לגזום את העץ ולהוריד מגובהו ולכן במקרים כאלה הדבר היחיד שניתן לעשות הוא לכרות את העץ. 

כריתת עצים בגלל מזיקים 

לעתים העצים מושכים מזיקים שונים. עצי פרי מגדלים פירות מתוקים, ובכלל כל עץ יכול לספק מחסה והגנה למזיקים שונים כמו עכברים, עטלפים, נחשים ועוד. המזיקים הללו יכולים לבנות בתים בקרבת העץ, שכן הוא מספק להם מזון ומחסה. כך הם יתרבו ובסופו של דבר זה יכול להיות מפגע תברואתי חמור מאוד. לכן, חשוב מאוד לתחזק עצים באופן קבוע ולגזום אותו. אך ישנם מקרים בהם התוצאה הטובה ביותר היא לבצע כריתה של העץ. 

כריתת עצים ללא אישור- כמה זה עולה?

אין תשובה חד משמעית למחיר של כריתת עצים כיוון שהמחיר נקבע על פי גורמים שונים כמו כמות העצים שיש לכרות או גובה העצים. כמו כן לסוג מנוף הסל שיש להשתמש בו ולגישה למקום העץ. בנוסף לקבלת האישור תאלצו לשלם אגרה בהתאם שתשפיע גם על המחיר. לכן, אם אתם רוצים לבצע כריתת עצים, מומלץ לברר את הפרטים הללו וכך לקבל הצעת מחיר מדויקת לכריתת העץ שלכם. לדוגמא- כריתת עץ דקל בגובה של 12 מטרים תוך קשירת ענפים תעלה בין 1,500 ל-2,000 שקלים. 

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

* גיזום וכריתת עצים בלבד
חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!