כריתת עצים

עיקרי הדברים:

כריתת עציםכריתת עצים

כריתת עצים הפכה לדבר נחשק בשנים האחרונות עם התפתחות ענף הבנייה. אך מצד שני, אנו מאבדים עוד ועוד עצים. לכן, כעת יש חוק אשר מכונה "פקודת היערות", חוק זה אוסר לכרות עצים ללא אישור. מלבד לחוק, יש לנו עוד מספר דברים שחשוב להכיר לפני שאנחנו מתכננים לכרות את העץ בגינה הפרטית שלנו, או כריתה של קבלן בשטח מיופה כוח.

 

גיזום או כריתה?

לפני שאתם מתכננים לכרות את העץ שכל כך מפריע לכם בנוף, וודאו האם גיזום יכול לעשות את העבודה אליה אתם כל כך מייחלים. כאשר אנו מדברים על כריתת עצים חשוב להדגיש שאנו עומדים בפני תהליך בירוקרטי הרבה יותר מסובך מאשר גיזום, אשר אינו דורש מאיתנו הרבה מלבד לחפש בעל מקצוע אשר יעשה את העבודה כראוי. כריתת עצים מחייבת אותנו תחילה לקבל את האישור המתאים. עלינו גם לחשוב על סיבה מספיק טובה ונכונה שעומדת בקריטריונים לכריתת העץ. שימו לב, מותר לכרות עץ באופן עצמאי אך אתם לא מבוטחים במקרה הזה, עשו את החישוב שלכם.

כריתת עצים – היתר וציוד מתאים

כאשר מדובר על כריתת עצים עלינו להחזיק בציוד הנדרש. בחירת הציוד משתנה בהתאם למקרה בו אנו נמצאים. לרוב יהיה מדובר על מתקני הרמה ייעודיים, במות או סוגי מסורים אשר מתאימים לסוג העץ. לפני שאתם חושבים על הציוד, עליכם לקבל היתר לכריתת עצים שכן יש חוק "פקודת היערות" אשר מחייב כל אדם לכל אישור לכריתת עץ או להעתקתו למקום אחר. נדגיש, גם כאשר מדובר על החצר הפרטית שלכם אתם חייבים לקבל היתר אם תרצו לכרות או להעתיק את העץ. במקרה בו אתם פוסחים על שלב האישור אתם חשופים לקנסות בסדר גודל עצום, תלוי בחומרת המצב. בין אם אתם מוסד ציבורי, בין אם אתם אזרחים פרטיים, כולם חייבים לקבל אישור לביצוע עבודות אפילו בקרבת עצים. 

 

כריתת עצים – אישור

אז מאיפה מתחילים? איך אנחנו משיגים את האישור המיוחל לכריתת עץ? כאשר אתם רוצים לכרות עץ על מיופה הכוח אשר ברשותו נמצא השטח להגיש בקשה מטעמו. עליו לשלוח את טופס בליווי 2 תמונות לכל עץ, וסיבה לשמה הוא רוצה לכרות את העץ. הסיבות יכולות להיות מגוונות, יכול להיות שהעץ חולה ומהווה סכנה, יכול להיות שיש לאדם אשר מתגורר בקרבת מקום אלרגיה לסוג עץ זה, או כאשר השטח מיועד לבנייה. במקרה בו מדובר על שטח שיתופי כמו חצר בנייה, על 75% מהדיירים לחתום על הטופס על מנת שיוכל להתקבל מבחינה בירוקרטית.

לאחר שכל הטופס מוכן, יש לנו את כל מה שנדרש כדי לשלוח את הבקשה. את הבקשה אנו מגישים אל פקיד היערות אשר אחראי על אזור המגורים שלכם, כן יש דבר כזה פקיד יערות בכל רשות ומועצה. את האישור או הדחייה נקבל עד כ-21 יום מיום קבלת הטופס. במקרה בו נדחתה הבקשה שלכם אתם רשאים להגיש ערעור. 

במקרה בו קיבלתם אישור לכרות את העצים, מה אתם עושים עכשיו? כריתת עצים היא מקצוע לכל דבר ועניין. עם זאת, החוק אינו מחייב אתכם להיעזר בבעל מקצוע, משמע אתם יכולים לקחת מסור ולעשות את זה בעצמכם. לפני שאתם מחפשים מסורים ביד 2, אנו ממליצים לכם להמשיך לקרוא. אנו ממליצים לכולם לפנות אל חברה מקצועית אשר מתמחה בכריתת עצים, יש מספר חברות בארץ אשר יש להן את הסמכות הזאת. חברה כזו תעניק לכם שירות של כריתת עצים עם ביטוח, מה שאין לכם כאנשים פרטיים. 

 

כריתת עצים – האם כל עץ דורש אישור כריתה?

עצים חשובים לכולנו, מלבד לחומר גלם הם גם בעצם דואגים לנו לחמצן, וכולנו די אוהבים לנשום… יש עצים אחרים אשר בעצם תורמים לסביבה ולכן החוק של כריתת עצים חל עליהם. החוק אוסר עלינו לכרות עצים אשר נחשבים לעצים בוגרים והגזע שלהם בקוטר של 20 ס"מ וגובהו עולה על 1.3 מטר. כמו כן, יש לקחת בחשבון שיש רשימה באתר של רשות הטבע והגנים אילו עצים נחשבים למוגנים, חל איסור לכרות אותם בכל מצב, בין היתר יש לנו את עצי הזית, ברוש, חרוב ועוד… עליכם בכל מצב לבקש את האישור הנדרש לצורך כריתת העץ, בין אם מדובר על עץ שאתם בוודאות יודעים נמצא ברשימה או לא.

כריתת עצים – הסכנות שיש בכריתה עצמאית

ישנן סכנות רבות כאשר מדובר על כריתת עצים באופן עצמאי, משום מה אין חוק אשר אוסר עלינו לעשות את זה. הדבר הראשון שמסכן אותנו הוא חוסר הידע המקצועי שלנו, אתם אולי ראיתם בסרטים מספר פעמים איך כורתים עץ, אבל יש הבדל בין המציאות לבין המסך. מלבד לכך, אתם לא מבוטחים בצד ג' כאשר אתם כורתים באופן עצמאי, כל פגיעה ברכוש או אדם היא ללא הגנה כלפיכם. לכן, הסכנות אורבות לכם מכל הכיוונים, אנו ממליצים להיעזר בחברה מקצועית ולא "לנסות את מזלכם".

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

כריתת עץ דקל

עצי דקל הם מסוגי העצים הנפוצים ביותר בישראל ויש לכך כמה סיבות. קודם כל עצי הדקל הם בעלי מרשים- גבוהים דקים ובעלי מראה אקזוטי. כמו

קראו עוד »

כריתת עץ דקל מחיר

כריתת עץ דקל מחיר לעצי דקל יש יתרונות רבים- הם יפים, הם משתלבים במקומות שעצים אחרים לא משתלבים בהם והם כמעט לא צריכים השקייה או

קראו עוד »

גיזום עץ לימון

עצי לימון הם עצים המשתייכים למשפחת עצי ההדר. לימון הוא אחד הפירות המבוקשים ביותר בקרב אנשים רבים. הוא משמש למאכל ואף לריפוי הגוף. עצי הדר

קראו עוד »