עקירת עצים

עיקרי הדברים:

עקירת עציםעקירת עצים היא בעצם פעולה בה שולפים את העץ מן האדמה כולל שורשיו. לעומת כריתת עצים הנעשית מעל פני הקרקע ומשאירה גדם ושורשים, עקירת עצים תולשת את העץ באופן מוחלט כך שלא נשאר לו זכר. מדוע צריך לקרות? על כך במאמר הבא. 

 

מהי עקירת עצים?

עקירת עצים היא למעשה פעולה בה שולפים את העץ מן האדמה יחד עם שורשיו. על מנת לבצע עקירת עצים, איש המקצוע ייאלץ לחפור מסביב לעץ עם מחפרון. לאחר החפירה איש המקצוע בעצם ישלוף את העץ באמצעות מנוף מהאדמה ויעלים אותו ואת השורשים שלו מהאדמה לחלוטין. עקירת עצים משאירה את האדמה נקייה. 

יכולות להיות סיבות שונות לביצוע עקירת עצים. אלו יכולות להיות סיבות אישיות כמו שימוש בקרקע לצרכים שונים או שהעץ מלכלך מדי את החצר שלכם. אך במקרים רבים הסיבות נובעות מכך שהעץ חולה או מהווה סכנה לכם או לתשתיות הבית שלכם. 

שימו לב שבמקרה שלא תרצו לעקור את העץ ולהוציאו מן החצר, תוכלו להעתיק אותו למקום אחר. 

מהי העתקת עצים לאחר עקירתם?

יש מקרים בהם תצטרכו לעקור את העץ בגלל שהוא הורס את התשתיות שלכם או נמצא במיקום ממש מסוכן מתחת לקווי חשמל אך לא תרצו להוציא את העץ לגמרי מהגינה אלא רק לשנות לו מקום. למזלכם הדבר אפשרי. למעשה, גם אם אתם עוברים דירה מאילת למטולה, תוכלו לקחת איתכם את עץ המנגו האהוב שלכם שגידלתם וטיפחתם במשך כמה שנים טובות. 

העתקת עצים מתבצעת אחרי עקירת העץ. למעשה לאחר ש"שלפנו" את העץ מהאדמה נשתול אותו במקום אחר. 

יש לקחת בחשבון כי לא תמיד העתקת העצים מצליחה. שינויים באדמה ובתנאי הגידול יכולים לפגוע בקליטת העץ והוא לא יחזיק מעמד. לכן לפני שאתם מבצעים העתקת עצים וודאו האם הדבר אפשרי עבור העץ שאתם רוצים להעתיק. במקרה של עצי זית לדוגמא, הדבר בדרך כלל מצליח כיוון שעצי זית מפתחים מערכת שורשים חדשה בשתילתם מחדש. 

 

מה החסרונות?

לעקירת עצים יש מספר חסרונות שונים ביניהם שניים מרכזיים-

  • גישה אל העץ

    לעומת כריתת עצים או גיזום עצים, עקירת עצים מצריכה שימוש בכלים כבדים מאוד שיצליחו לשלוף את העץ כולל השורשים שלו מהאדמה. במקרים רבים העץ נמצא במרכז החצר שלכם ומסביבו גינה יפהפייה. הכלים לא יוכלו להכנס לחצר שלכם לביצוע העקירה ויהיה קשה מאוד למצוא גישה אל העץ. 

  • מחיר

    עקירת עצים היא פעולה מורכבת יחסית ולכן היא יקרה. אם אתם רוצים לעקור עץ כדאי שתדעו שזה יעלה לכם לא מעט. 

 

האם עקירת עצים היא הפתרון היחיד?

התשובה היא לא. כאשר אתם נאלצים לבצע עקירת עצים בעקבות סיבות שונות, אתם יכולים למעשה למצוא פתרונות אחרים. יש שני פתרונות מרכזיים שתוכלו להשתמש בהם במקום לבצע עקירת עצים-

כריתת עצים

אחד הפתרונות הפשוטים ביותר במקום עקירת עצים הוא כריתת עצים. לעומת עקירת עצים שמתבצעת משורש העץ, כריתת עצים משאירה שורשים וגדם של העץ מעל פני האדמה. כריתת עצים תהיה זולה יותר באופן משמעותי מעקירת עצים. כמובן שהמחיר ישתנה בהתאם לגובה העץ, לגישה אליו, לציוד בו איש המקצוע יצטרך להשתמש אך לעומת עקירת עצים, כריתת עצים תהיה זולה יותר אפילו פי 4. כמו כן, הגישה לעץ בכריתת עצים קלה יותר משמעותית מהגישה עם הכלים של עקירת עצים. 

כרסום עצים

כאשר אתם רוצים להיפטר מהעץ ולא להשאיר גדם ושורשים, כמו שנעשה בעקירת עצים, תוכלו לבצע כרסום עצים. כרסום עצים הוא פעולה בה חותכים את הגדם שנותר לאחר כריתת העץ ואת השורשים שלו לשבבים קטנים. פעולה זו למעשה מאפשרת את העלמת השורשים מעומק הקרקע. כרסום עצים יבוא תמיד לאחר כריתת עצים. קחו בחשבון שביצוע כריתה וכרסום יהיה זול יותר באופן משמעותי מביצוע עקירה. כמו כן, גם כאשר מדובר בכרסום עצים, הכלים הם קטנים ונגישים יותר לעומת עקירת עצים. 

האם עקירת עצים מצריכה קבלת אישור?

התשובה היא כן אך לא בכל המקרים. למעשה, הצורך באישור לעקירת עצים נדרש רק במקרה שאנו רוצים לעקור עץ בוגר. כיצד נדע מהו עץ בוגר? עץ בוגר הוא עץ שגובהו עולה על 1.3 מטרים והיקף הגזע שלו הוא לפחות 20 סנטימטרים. 

במקרה שהעץ שלכם עומד בקריטריונים הללו הוא נחשב לעץ מוגן ועל מנת לעקור אותו (וגם לכרות אותו) אתם תאלצו לקבל אישור מפקיד היערות המקומי. לקבלת האישור תאלצו לפנות לפקיד היערות המקומי ולהגיש בקשה המנמקת את הסיבה בגינה אתם מעוניינים לבצע עקירת עצים. לאחר הגשת הבקשה יכול להגיע פקח מטעם העירייה ולבחון את העץ ואת בקשתכם. 

אישור לעקירת עצים הוא הכי מסובך לקבלה. הסיבה לכך היא שאתם עוקרים את העץ לחלוטין ולמעשה מונעים ממנו להמשיך לחיות. במשרד החקלאות יכולים להיות לכך מתנגדים רבים. לכן, במידה ולא מאשרים לכם לעקור את העץ תוכלו לבדוק לגבי החלופות כמו כריתת עצים או לגבי העתקת עצים שמאפשרת לעץ להמשיך לחיות לאחר עקירתו. 

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

* גיזום וכריתת עצים בלבד

הדברת מזיקים בדשא

מזיקים וחרקים הם בעיה שכיחה שכל בעלי הבית מתמודדים איתה. מזיקים יכולים להוות מטרד והם יכולים גם להפיץ מחלות. כדי למנוע מזיקים וחרקים, עליכם לשלוט

קראו עוד »
חייגו עכשיו