גיזום שיחים

עיקרי הדברים:

גיזום שיחיםעל מנת לגדל צמחים בריאים, חסונים ויפים חשוב מאוד לספק להם שמש, מים, דשן ומצע שתילה מתאים. אך מלבד כל אלה, אחד הדברים החשובים ביותר לבריאותם של הצמחים הוא גיזום. על ידי גיזום הצמח מתפתח, מתחזק וגודל. למה גיזום כל כך חשוב ומתי יש לבצע גיזום שיחים? על כך נרחיב במאמר הבא. 

 

למה גיזום שיחים הוא כל כך חשוב?

יש מספר סיבות לכך שגיזום שיחים הוא חשוב כל כך לשיח ולנו. 

 • עיצוב-

  כאשר מבצעים גיזום, ניתן לעצב את השיח איך שנרצה. גיזום שיחים מעניק לשיח מראה מסודר ואסתטי. כך על ידי גיזום, הגינה שלנו נראית יפה ומרשימה והשיח לא פוגע בעיצוב הגינה. מלבד נראות אסתטית, תוכלו לעצב את השיחים באופן מיוחד. יש שני סוגי עיצוב מרכזיים- עיצוב אומנותי ליצירת פסלים ועיצוב ליצירת גדר חיה. עיצוב ליצירת גדר חיה מצריך שיח מטפס, לכן לא כל שיח תוכלו לעצב כך. עיצוב ליצירת פסלים מצריך מיומנות וידע בעיצוב, לכן בדרך כלל תאלצו להיעזר בגנן מקצועי לשם כך. 

 • טיפול קל

  כאשר מבצעים גיזום שיחים למעשה מקצרים את השיח והופכים את הטיפול בו לקל ופשוט יותר. מה זאת אומרת? כאשר אנו לא גוזמים את השיח הוא גודל פרא, אנו לא שולטים עליו ועל הגדילה שלו והוא יכול להגיע לממדים חריגים. כאשר השיח גבוה או רחב מדי לא נוכל לזהות האם הוא פגוע וכיצד יש לטפל בו. לכן, על ידי גיזום שיחים אנו הופכים את הטיפול בשיח לקל ופשוט יותר ועל ידי כך גם שומרים בעקיפין על בריאות השיח.

 • בריאות השיח

  על מנת לשמור על בריאות השיח חשוב מאוד לבצע גיזום עצים. על ידי גיזום נכון של השיח נסיר ממנו ענפים שבורים, חולים, פצועים או יבשים. על ידי כך נאפשר לשיח להשקיע את האנרגיה שלו בהתפתחות והתחזקות מאשר בריפוי החלקים החולים. איך זה עובד? כאשר אנו גוזמים את הצמח אנו מעוררים את מערכת ההישרדות שלו. כך היא נכנסת לפעולה ועושה הכל על מנת לא למות. כתוצאה מכך במקום ענף אחד שגזמנו גודלים שניים ואפילו שלושה. כך לגיזום שיחים יש תפקיד חשוב בשמירה על בריאות השיח. 

 • מניעת סכנות

  כאשר שיח צומח ללא שליטה הוא עלול להפוך למסוכן מאוד. הענפים שלו הופכים לכבדים ועלולים להישבר וליפול. אם מדובר בשיח קטן, הסכנה קטנה, אך ככל שהשיח גדול יותר ומסיבי יותר, כך הסכנה גדלה. כמו כן, כאשר שיח צומח פרא, השורשים שלו עלולים להתפקע מהאדמה ועלולים להוות מצע נוח לנפילות. על ידי גיזום אנו מונעים סכנות. 

 

איך יש לבצע גיזום שיחים?

אין כלל חד משמעי בנוגע לאופן המיטבי לגיזום שיחים, מכיוון שכל שיח מגיב אחרת ומצריך שיטות אחרות. בכל זאת, ריכזנו לכם מספר כללים לביצוע גיזום שיחים- 

 • גובה השיח– השתדלו לא לגזום יותר מכשליש מנפח השיח, אין סיבה לכך. כלומר, אם אתם גוזמים שיח בגובה 60 ס"מ, יש לבצע גיזום בגובה של כ-20 ס"מ. 
 • זמן הגיזום- חשוב מאוד לדעת מתי לגזום את השיח. יש צמחים שיש להם עונה שאם בה הם יעברו גיזום הם ישגשגו. לדוגמא, אם תגזמו עץ לימון בעונת האביב והסתיו העץ יתחזק משמעותית. לעומת זאת, בעונת החורף מומלץ לא לגזום את עץ הלימון. מנגד, את עץ הגפן הכי טוב לגזום בעונת החורף. לכן, בדקו האם יש לשיח עונה מועדפת לגיזום. אם אינכם יודעים, מומלץ לא לגזום בקור קיצוני או בחום קיצוני, כיוון שרוב הצמחים לא מגיבים טוב. 
 • היכן לגזום- חשוב מאוד לדעת היכן לגזום את השיח. בדרך כלל המקום העדיף ביותר לגיזום יהיה מעל נקודת פיצול של הענפים או מעל נקודת צמיחה של עלים חדשים. קחו בחשבון שכמה מ"מ מעל יספיקו. 
 • זהירות- אם אינכם ביצעתם גיזום בעבר בצעו זו בזהירות רבה. קודם כל על עצמכם ועל הידיים שלכם. בסופו של דבר, אתם רוצים לתחזק את הגינה שלכם אז אין צורך לכרות לעצמכם אצבע. לכן שימו כפפות. בנוסף, התקדמו בזהירות בפעולת הגיזום עצמה. מה זה אומר? בפעם הראשונה מומלץ אפילו לגזום ענף אחד או שניים. כך תוכלו לראות כעבור מספר ימים התפתחות מחודשת מהענף הגזום ותצברו ביטחון לגזום הרבה יותר מכך. 
 • חיפוי מצע השתילה- לאחר שגוזמים את הצמחים מורידים את הנפח שלהם באופן משמעותי. לכן, לאחר הגיזום מומלץ לבצע חיפוי למצע השתילה סביב הצמח הגזום על מנת שלא ייחשף לקור וחום באופן קיצוני שעלול להרוג אותו. 

מושגים בגיזום שיחים

 • הקצרה/ קיטום

  גיזום שיחים בו מקצרים כשליש מענף העץ. ההקצרה נועדה לגיזום שיחים קליל שלא יגרום לפציעה חמורה בענפי העץ. כמו כן, כאשר מדובר בעצים בוגרים ההקצרה מסייעת לקבלת לבלוב.

 • דילול

  גיזום שיחים של ענף שלם עד הבסיס שלו. חשוב להקפיד על טכניקת הדילול באופן מקצועי, על מנת שפצע הגיזום יגליד מהר וטוב. 

 • הסחה

  גיזום שיחים של ענף עד להסתעפות. ההסחה נועדה להכווין את צמיחת הענף לכיוון הרצוי.

 

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

* גיזום וכריתת עצים בלבד

הדברת מזיקים בדשא

מזיקים וחרקים הם בעיה שכיחה שכל בעלי הבית מתמודדים איתה. מזיקים יכולים להוות מטרד והם יכולים גם להפיץ מחלות. כדי למנוע מזיקים וחרקים, עליכם לשלוט

קראו עוד »
חייגו עכשיו