עקירת עץ

עיקרי הדברים:

עקירת עץעקירת עץ

עקירת עץ היא פעולה בה אנו כורתים את העץ כולל את השורשים שלו. פעמים רבות אנו נרצה לעקור את העץ, מכיוון שאם לא נעשה זאת העץ יצמח בשנית. עקירת עץ יכולה לנבוע מסיבות שונות, פגיעה בתשתיות הבית, פגיעה בנוף, ואפילו רק בשביל פתיחת כיווני אוויר… אבל לפני שאתם עוקרים את העץ אתם חייבים באישור מטעם הרשות המקומית.

 

עקירת עץ – למה אנחנו צריכים את זה?

שנים השקעתם בגידול וטיפוח העץ בגינה שלכם, וביום אחד פשוט החלטתם לזרוק הכל לפח? יש סיבות רבות שבגללן נרצה לעקור את העץ בגינה הפרטית שלנו, אך הסיבות שלנו לא באמת רלוונטיות כל עוד הן לא מאושרות על ידי הרשויות. כן, אנו חייבים לקבל אישור מטעם הרשות המקומית לפני שאנו בוחרים לכרות את העץ בגינה שלנו, למרות שזה השטח הפרטי שלנו. הסיבות לשמן אנו נרצה לעקור את העץ יכולות להיות מגוונות, אך בדרך הכלל הסיבות אשר יקבלו אישור מטעם הרשות תהיינה אחת מהסיבות הבאות:

סכנת קריסה

כאשר יש לכם עץ בחצר הבית ואפילו ברחוב אשר נדמה כי הוא עומד לקרוס, אנו יכולים לקבל אישור לכרות אותו. כמובן שכאשר מדובר על שטח ציבורי זאת האחריות של העירייה עצמה, אבל מאחריותכם להיות ערניים ולדווח על כך. סכנת קריסה יכולה לקרות בגלל תנאי מזג אוויר, חולשה של העץ, וסימנים מקדימים אשר למעשה יהיו לנו כאותות אזהרה.

 

פינוי לצורך בנייה

פעם רבות קורה כי מגיע קבלן לשטח אשר נמצא פוטנציאלי לבנייה, אך השטח מכוסה עצים. במקרה כזה יכול להגיש הקבלן בקשה לכריתת העצים. מוטב להדגיש, הבקשה חייבת להיות חתומה על ידי מיופה הכוח אשר לו שייך המקום. במקרה בו הבקשה אושרה, ולרוב היא תאושר, אותו קבלן יהיה חייב להעתיק את העץ לאחר הכריתה.

 

עץ חולה

במקרים רבים לקות בטיפול העץ יכולה להוביל את העץ להגיע לחולי. במקרים כאלה נקבל אישור לכרות את העץ. מוטב להדגיש, פעמים רבות ניתן לשקם את חייו של העץ באמצעות טכניקות של גיזום, אז לפני שאתם מוותרים על העץ שלכם דעו כי יש עוד פתרונות. מבעד לכך, יש מקרים רבים בהם העץ חולה ואכול מבפנים עקב מזיקים.

עקירת עץ – מהי העתקת עצים?

עקירת עץ זה דבר אחד, העתקת עץ זה דבר אחר לגמרי. לא תמיד אנו נרצה לעקור את העץ או נקבל אישור לכך. אך במקרים רבים בהם אנו לא רוצים לוותר על העץ אבל חייבים בכך, נוכל להעתיק את העץ. העתקת עץ היא שינוי מיקום העץ, זה יכול להיות אפילו מהצפון לדרום. במילים אחרות, עוקרים את העץ מהמקום בו הוא נמצא ושותלים אותו במקום חדש. העתקת עץ חייבת להיעשות באופן מקצועי ועדין כדי להבטיח שאנו לא פוגעים בשורשים של העץ. בדרך כלל המקרים בהם נרצה לעקור עץ יהיו רק אם אנו חייבים על פי חוק כפי שציינו מקודם, או במקרים בהם יש לנו ערך סנטימנטלי לאותו עץ ספציפי. העתקת עץ נחשבת ליקרה יחסית, ולעיתים עדיף יהיה לשתול עץ חדש.

 

עקירת עץ – אישורים

יש הבדל בין עקירת עץ לבין גיזום. עבור עקירת עץ אנו חייבים לקבל אישור מטעם הרשות המקומית. הבקשה מגיע על פקיד היערות והוא יבחן את המקרה לגופו בהתאם לאמנת פקודת היערות. אם ידעתם או לא, על פי חוק קיימים בארץ למעלה מ-70 סוגים שונים של עצים אשר נחשבים למוגנים. מבעד לכך, גם כל עץ בוגר הוא עץ אשר נחשב למוגן. במקרים כאלה יהיה לנו יותר קשה לקבל את האישור הנדרש. 

 

עקירת עץ – פינוי 

החלטנו בכל זאת לעקור את העץ בגינה שלנו, הזמנו בעל מקצוע אשר ביצע את העבודה כראוי אבל יש עוד דבר קטן ששכחנו ממנו – פינוי העץ. כאשר מדובר על ליווי מקצועי של בעל מקצוע כחלק מהעבודה יהיה חייב בעל המקצוע לפנות גם את העץ אותו עקר. חשוב לזכור כי יש ימים ספציפיים בהם הרשויות מתירות להשליך פסולת גדולה מחוץ לדירה שלכם. יש לוודא זאת לפני שאתם מזמינים את בעל המקצוע, ובמקרה בו בחרתם ביום לא נכון בעל מקצוע אמין יעמיס את העץ על גבי משאית ייעודית ויטפל בנטל.

 

עקירת עץ – מחיר

המחיר אותו נשלם על עקירת עץ תלוי מאוד בסוג העץ אותו נרצה לעקור, באם נרצה להעתיק את העץ, גובה העץ ורוחב הגזע, וכמובן בציוד הנדרש לעבודה. עבודות של כריתה וגיזום עצים יכולות להתחיל במאות שקלים בודדים עבור עץ אחד ועד אלפי שקלים. המחיר אמור להיקבע לאחר ייעוץ מול הלקוח, התאמת ציפיות ועדכון בכל הפרטים שיש לעבור בתהליך הזה. כמו כן, מקום מקצועי יציע לכם ליווי כבר בטפסי הבקשה אשר יש לשלוח לרשויות, יש דברים חשובים שעליכם לדעת לפני שאתם שולחים את המסמכים, כמו מה הקריטריונים לשליחה, איך הבקשה צריכה להיות מנוסחת וכד'.

אהבתם? שתפו עם החברים!
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

מעוניינים בשירותי גינון?

כריתת עץ דקל

עצי דקל הם מסוגי העצים הנפוצים ביותר בישראל ויש לכך כמה סיבות. קודם כל עצי הדקל הם בעלי מרשים- גבוהים דקים ובעלי מראה אקזוטי. כמו

קראו עוד »

כריתת עץ דקל מחיר

כריתת עץ דקל מחיר לעצי דקל יש יתרונות רבים- הם יפים, הם משתלבים במקומות שעצים אחרים לא משתלבים בהם והם כמעט לא צריכים השקייה או

קראו עוד »

גיזום עץ לימון

עצי לימון הם עצים המשתייכים למשפחת עצי ההדר. לימון הוא אחד הפירות המבוקשים ביותר בקרב אנשים רבים. הוא משמש למאכל ואף לריפוי הגוף. עצי הדר

קראו עוד »